Onur Savaşı Full izle

40 yaşındaki Lucas, geçirdiği zor boşanma döneminin ardından hayatını yeniden düzene koyabilmenin peşindedir. Kreşte bir iş bulur, yeni bir kız arkadaşı vardır ve ergenlik çağındaki oğluyla arasındaki sorunlu ilişkiyi onarmaya çalışmaktadır. Artık her şey yoluna girmek üzereyken işler ters gitmeye başlar. Sadece öylesine söylenmiş küçük bir yalan, içinde yaşadığı kasabaya bir virüs gibi yayılır ve Lucas kendini hayatı ve saygınlığı için savaşırken bulur.

onursavasi

İşlenmesi en zor ve itici senaryolardan çocuk tacizi filmine ters köşeden yani sanık tarafından bakan bir yapım. Danimarka önderliğindeki yapım gerçekten alkışlık. Konu çok iyi işlenmiş, izleyene yedire yedire enjekte ediliyor. Gittikçe ana konu öne çıkmaya başlıyor ve en son sizi içine alıyor. Çünkü filmin son yarım saatinde suçsuz sanık’ın düştüğü duruma Allah düşmanımı düşürmesin diyorsunuz. Senaryonun bu kadar zor olmasının yanında bence yapımın en etkili yanı devleşen iki oyuncu Mad Mikkelsen ve Annika Wedderkopp. Mad’in donuk yüz yapısı, üzüntü ile çaresizliği birlikte yansıtan mimiksiz suratı rol için biçilmiş kaftan olmuş. Çok iyi bir oyunculukla karşı karşıyayız, filmin bile üstüne çıkan bir performans var, zaten bunu fark eden yapımcılarda Mad üzerinde yoğunlaşmış. Annika ise belki de izleyen hemen hemen herkesin ilk kez sevimli bir kız çocuğuna çok kızmasını sağlıyor. Bu bile ufaklığın çok güçlü oynadığının delili. Kızdıkça oyunculuğuna saygı duyuyorsunuz. Gerçekten rolü yaşamış gibi bir tavır ve his içinde verdiği cevaplar sizi şaşırtıyor. Bence bu çocuk büyüyünce çok iyi bir oyuncu olur. Thomas Bo Larsen’e (Theo) de özel alkış, arkadaşlık ve evlat sevgisi duygularını masumluk ve suçluluk kazanında çok iyi harmanlıyor. Yargısız infazın masum bir yüzün sebep olması ile başlaması filmin en büyük ironisi. Bütün hayatınız bir anda nasıl harcanır ve kabusa dönüşür. Bence en önemli aneknotlardan biride Mad’in olaya Annika’nın sebep olduğunu öğrenmesine rağmen küçük kıza olan sabırlı ve sevecen tavırları burda film insanlığı bir kez daha değerlendiriyor. Kasaba çekimleri ve manzaralar çok güzel buna ayrıca değer vermek gerekiyor. Filmin son sahnesi sizi çok düşündürüyor. Çok kaliteli bir yapım mutlaka izleyiniz.

harikaydı ben her filme yorum yapmam ama bayıldıklarımada yorumsuz bırakmam lucas rolundeki mads mikkelsen allah özene bözene yaratmış yasak aşk filmnde çarptı bu herif beni bu filmde tam aşık oldum aldğı ödülü dibine hakediyor o nasl bir yüz dünyanın en mükemmel yüzü onuda geçtim o iri mükemmel ela gözleryle o kilise sahnesindki bakşyla beni yerdn yere çarptı canıma ruhuma hücrelerime işledi yahu sen nsl bir yaratıksn ya insan diyemiyorm o oyuncluk ah bayldım o küçük aşüfte kızı kafasını duvara vura vura öldrmk geldi içimden beynsz kız çocklar yalan söylemezmşmş böyle çocuğu dayaktn öldrrdm heralde yaptğı iftra yenlr yutlr cins değil ya ha çocklara aşğm çok severm ama kendi çocğm ble olsa böyle yalan söylerse çekeceği var elimden özetle 10\10 veriyorm filme MADS MİKKELSEN AŞĞM SANA

filmi çok beğendim yalnız adamın sabrı hakikaten ilginç olmuş pek çok yerde hani madem o kadar medeni ülkesiniz bu adamın mağduriyeti yaşadığı zorluklar niye mahkemeye taşınmıyor diye delirdim oturduğum yerde
mads mikkelsen bence bu yüzyılın en iyi oyuncularından biri çünkü böyle ifadesiz böyle iyi oyunculuk nerdeyse tamamen bakışlarla karakteri ne hissediyorsa seyirciye hissetirebilmesi adamı unutulmaz yapacak bundan eminim yasak aşk,Hannibal performansları da bunu doğruluyor

Sınırları zorlamak adına yapıldığını düşündüğüm film yeni bitti ve hemen yorum yazmak istedim.Bu tür filmleri ben çok severim yorumlarımı takip edenler bilirler.
Bir kere bu film kesinlikle Avrupa insanının sosyo-psikolojik yapısını göstermek adına çekilmiş bir filmdir.
Amacına göre izleyin filmi lütfen çünkü 2 sene önce çekilmiş 2011 İran yapımı Bir Ayrılık filmi de bu şekilde yankı yapmıştır.Her ikiside ağır tempoda da ilerlese o toplumda hassas olan konuların tepkilerini ve sosyo-psikolojik etkilerini göstermek adına çekilmiş olması insanların filmi inandırıcı bulması ve beğenmesini sağlıyor.

Ben kısaca filmin bize anlatmak istediğini söylemek istiyorum.Filmin konusu zaten yukarıda yazıyor.Danimarka toplumu da dahil olmak üzere iskandinav bölgesinde hep çarpık ilişkilerden , dinden uzaklaşma , çocuk istismarı , 1. dereceden hısım olanlar arasındaki ilişkilerden dolayı bu toplumun demokrasi anlayışı yüksek görünsede imajını bozan bir durum olduğu için bizlere “bakın biz bu gibi durumlarda çok hassas oluruz ve bizim toplumumuzda böylelerine tepkimizi bu şekilde koyarız” ve kahramanımızın suçlamalardan kurtulmasından sonra ise “bizde aslında bu gibi suçları işlemeye eğilimli insanlar öyle düşündüğünüz kadar çok değildir” demek istemişler.
Akabinde İskandinav coğrafyasında ki arkadaşlıkların ve aile yapısının üzerinde durmuş ve gelenek ve göreneklere bağlılıklarını göstermek anlayışlı avrupa kültürünü anlatmak anlamında 1 sene sonrasına giderek “kin,nefret tutmayan daimi dostlukların bizim kültürümüzde ne kadar karalama olsada sona ermeyeceğini” söylemek istiyorlar.
Son olarak filmin son sahnesinden kimse bir şey anlamadı sanırım 🙂 Ben 1-2 defa silahı elinde tutan kişiye baktım kızın babası mı diye ama kesinlikle değil.Büyük ihtimalle evine taşı atan kişi ile aynı kişi olmalı ve funny’nin aynı zamanda katili olan kişiydi.
Kafa karıştırıcı bu sahnede ise toplumdaki bu olay karşısında güçlü bağların asla kopmayacağını ama bu tür karalamalara daimi olarak tepkili olan insanların yani Lucas’ın suçlu olmasada bu karalamadan dolayı hala onun suçlu olduğunu düşünen o kişinin olduğunu gösteriyor.O kişide dediğim gibi Taşı atan , Funny’yi öldüren ve sonunda ateş eden kişiydi.

Onur Savaşı izle
Onur Savaşı full izle
Onur Savaşı

Bana göre filmin eksiği sonu değildi.
En büyük eksiği filmde bir hukuki yaptırım aramamdı eksik olan yerler ise şuralardır;
1)Lucas kendisine iftira atıldığı kanıtlandıktan sonra arkadaşlarına belki açmayabilir ama o kreşi işleten ve diğer kişilere neden manevi tazminat davaları açmıyor ? neden hakkını aramıyor.Kimse bu gibi bir durumda hiçbir şey yokmuş gibi davranmaz !
2)Funny’nin katilini ve eve taş atanı polise bildirmeli veya dava açılmalı arama kararı alınmalı çünkü kimse köpeği öldüğünde peşine düşmeden bırakmaz peşini !
3)Markettekileri dava etmeli yada markette güvenlik görevlisi vs varsa oraya polis çağırılmalı öyle kimse süpermakette adam dövüpte birde sirk izliyormuş gibi izleyemez.(buna benzer bir eleştirim Ejderha Dövmeli Kız filminde kıza metroda o kadar kişinin saldırması azından yüzünden kan geldiği halde ortada polis-güvenlik olmamasıydı)

Filmi çok beğendiğimi söyleyebilirim.Bazı eksiklikleri olsada ben bu tür filmleri çok beğeniyorum 10/8.2 veriyorum.Saygılar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s