Büyük Kumar izle

Princeton’da matematik okuyan Richie Furst, son derece zeki ve parlak bir öğrenci olsa da burs alabilecek başarıyı yakalayamamıştır. Öğrenim harcı olan 60.000 dolarlık bir birikimi olmadığı için bu parayı bir hafta içerisinde bir şekilde bulması gerekmektedir. Ufak tefek birikimleri vardır ve şansını online poker oynama sitesinde denemeye başlar. Bir süre epey başarılı ilerlese de kader oyununda, kazanacağından emin olmasına rağmen tüm parasını kaybeder. Richie, bu işte bir hile olabileceğine inanmaya başlar ve sitenin sahibi Ivan Block’u bulmak için Kosta Rika’ya kadar gider. Block, burada lüks içerisinde yaşamaktadır ve Richie’yi tersleyip kovmak yerine ona misafirperver bir şekilde yaklaşır. Block, genç adamı oyundaki hileyi keşfettiği için tebrik edip kendisi için çalışmasını teklif eder. Bu zengin ve karizmatik adamın hayat şekliyle adeta büyülenen Richie de bu teklifi kabul eder. Ancak Richie artık beklenmedik bir kurum tarafından kıstırılıp bir seçim yapmak ve hayatının en riskli kumarını oynamak zorunda kalacaktır!
Genç yönetmen Brad Furman tarafından çekilen filmin senaryosu, daha önce de birlikte çalışan Brian Koppelman ve David Levien ikilisine ait.

Justin Timberlake ilginç bir çocuk. Tüm ergenlik döneminde nefret ettiğimiz bir pop figür olarak imitasyon Michael Jackson şeklinde vasat “radyo-dostu” şarkılarıyla bir dönem pop müzik dünyasında kasırga gibi eserken, kariyerinde köktenci bir dönüşüme imza attı. Pop-rock arenasında Madonna gibi bir divadan Jennifer Lopez gibi bir Latin stara kadar şansını sinemada da deneyen azımsanmayacak sayıda müzisyen var. Ancak çoğu, sinemada karikatürize tiplemelerin ötesine geçmekte zorlanmakta ve sinema kariyerinde elle tutulur bir başarıları mevcut değil. Justin ise oynadığı rollerin hakkını vermekte hiç zorlanmıyor ve o da bunun farkında olmalı ki oyunculuk kariyerine daha fazla yatırım yapıyor. İşte şimdi de Princeton gibi kallavi bir okulda matematik okuyan Richie Furst rolüyle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor Timberlake ve bana göre tek kelimeyle muhteşem bir oyun sergiliyor. Filmde sinemasal yetenekleri hep şüpheli olsa da “derin” ilişkileri sayesinde Oscar’a dahi uzanabilme “yeteneğini” gösterebilmiş Ben Affleck ise alengirli işlerin adamı, para babası ve kötü karakter Ivan Block olarak karşımıza çıkıyor. Dümdüz bir oyunculuk, parıltıdan ve detaylardan nasibini alamamış bir yeteneksizlik şahikası olarak Affleck, filmin ritminin hep düşmesine sebebiyet veriyor. Yüksek lisans öğrencisiyken Amerikan Eğitim Sistemi’nin kurbanı bir “masum” karakter olarak kendini bir anda Kosta Rika’nın batakhanelerinde bulan Richie karşısında adeta bir rol modeli olarak gördüğü “Korkunç İvan”ın sağ kolu mertebesine kadar yükselirken kariyerine en fazla zarar verecek olan şeyi hesaba katmıyor: Uçkuru!

Büyük Kumar’da internet devrimiyle beraber tüm dünyaya yayılan bir virüs gibi tehlikeli bir alışkanlık yaratmış online kumar oyunları ve bu kara piyasanın nasıl devri alem yaptığına yönelik bir endişe, cılız bir tonda veriliyor. Film online kumarın tehlikelerinden çok bu piyasanın kalbine ve perde arkasındaki işleyişine dair bir atmosferi yeğlemiş, bu anlamda dramatik etkisi elbette sınırlı kalıyor. Fonda tahmin edileceği gibi her renkten bol et; Latin Amerikalı yarı çıplak dilberler, seks, uyuşturucu, disko müziği ve mafyöz devlet adamları ile çeteleşmiş kolluk kuvvetleri fink atıyor. Ancak arada bir idealist polisimiz elbette ki CIA/FBI ve bilimum Amerikan istihbarat örgütünün namusunu kurtarmak için devreye girecektir: Anthony Mackie! Külyutmaz ajan Shavers rolüyle karşımıza çıkan çikolata renkli oyuncu, kişisel ihtiras ile devletin sadık adamı arasında ver kaç yapan ruh iklimiyle doğrusu rolünün hakkını başarıyla yerine getiriyor. Kızımız Gemma Arterton’ın payına ise filmde sadece kendisinden beklenileni vermesi düşüyor: Güzelliğini sergilemek!

Büyük Kumar
Büyük Kumar izle
Büyük Kumar full izle

Justin Timberlake’i aşkı, kariyeri, okulu ve hırsları arasında gel-gitler yaşayan bir genç kumar düşkünü olarak beyazperde’de izlemek keyifli ancak bu yetenekli oyuncunun daha kaydadeğer filmlerde de kendisini göstermesinin artık zamanı geldi. Hep ikinci sınıf aksiyonlarda yer almak Timberlake için uzun vadede köreltici bir etki yaratacaktır. Ben Affleck için ise şunu söyleyebilirim: “Tuzu kuru” bir oyuncu-yapımcı-yönetmen-senarist-danışman ve daha bir sürü parıltılı jan-janlı etiketler sahibi bir “işadamı” olarak daha çok işin prodüksiyon ayağında yer alırsa Hollywood’a daha anlamlı bir katkı koyacaktır. Zira gözlerinde tutkunun t’sinin olmadığı ve Affleck’in perdede görüldüğü her sekans, inandırıcılıktan mümkün mertebe uzak bir parodi etkisi yaratıyor.

Yönetmen Brad Furman ‘ın diğer işlerini çok bilmesem de, bu filmle genç yaşına rağmen ticari açıdan gişe şansı yüksek bir yapıma imza atmış. Bu da kariyerinde olumlu bir itki yapacaktır. Üstelik işin mutfağında Leonardo Caprio gibi “esaslı” ağabeylerin de olması yapımcılar bağlamında Furman’ın sırtını sağlam yerlere yasladığını gösteriyor. Ne diyelim; yolu açık olsun ve fakat daha sıkı işlenmiş senaryolar ve daha az Ben Affleck’li sinemalar diliyorum şahsen.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s