Vay Başıma Gelenler Filmi izle

vay

Ailesi Bergamalı, kendisi ise doğma büyüme İstanbullu olan Murat, pek çok genç gibi tek bir şeyin hayalini kurar: En iyi arkadaşı Meto ile birlikte köşeyi dönüp zengin olmak! Bir gün hayatta olduğunu bile bilmediği dedesinin hapisten çıktığını öğrenir ve bu haber onu, bir gömü haritasının peşinden Bergama’ya kadar sürükler. Tabii yanına kankası Meto’yu da alır ama başlarına gelecek maceralardan zerre kadar haberleri yoktur.
Başrolünde ünlü klarnet virtözü Hüsnü Şenlendirici’nin olduğu filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Semra Dündar üstlenirken; Şenlendirici’ye kadroda Metin Keçeci, Merve Altınkaya, Sinan Bengier ve Metin Şentürk eşlik ediyor.

Bu hafta vizyona giren yerli yapımlardan olan Vay Başıma Gelenler’in, belalı İstanbul’dan sıcak Ege kasabasına uzanan komedi şablonunda bir yapısı var. Kısaca özetlersek, yaşına rağmen halen bir baltaya sap olamamış Murat (Hüsnü Şenlendirici) ve Meto (Metin Keçeci) borç batağındadır ve ikisinin de farklı nedenlerle paraya ihtiyacı vardır. Murat, yıllar sonra ortaya çıkan dedesi Efe Dede’nin (Sinan Bengier) memleketleri Bergama’da bir gömünün haritasını sakladığını öğrenir. Harita yüzünden arkadaşını istemeden öldürmüş, kendisi de hapis yatmış Efe Dede, haritanın uğursuzluğuna inandığı için yerini kimseye söylemek istemiyordur. Aklı gidip gelen Efe Dede’nin bu boşluklarından faydalanmaya çalışan ikili Bergama’ya yola çıkar ve absürt insanlarla dolu köylerinde absürt olayların ortasına düşerler.

Daha önce televizyon dizilerinde yönetmenlik yapmış olan Semra Dündar, ilk uzun metrajlı film deneyimi olan Vay Başıma Gelenler’de filmin senaristliğini de üstlenmiş ve belli ki belden aşağı mizahı işleyen Hollywood filmlerini iyi çalışmış. Senaryo akışı bunu teyit ederken, film mizahını yalnızca bel altı ve küfürden oluşturuyor ve bu da filmin zekasını, mizahının kalitesini maalesef yok ediyor. Gişe korkusuyla başvurulan bu mizah anlayışı, aslında bir anlamda seyirciyi de aşağılıyor. Gençliğin mizahının ne kadar kuvvetli olduğunu özellikle geçtiğimiz yaz aylarında yaşanan Gezi olaylarında gördük ve Kahpe Bizans gibi, mizahını genellikle bel altından oluştursa bile başarıya ulaşmış örnekleri de biliyoruz.

Vay Başıma Gelenler
Vay Başıma Gelenler izle
Vay Başıma Gelenler full izle

Başrolünde yer alan Hüsnü Şenlendirici, mimikleriyle ekranda iğreti durmasa da ses tonlamalarıyla yapmacıklığın dibini sergiliyor. Filmin müziklerini yapan Şenlendirici, yalnızca bu vizyonunu taşısa yeterli olurmuş. Görüntü yönetmenliği ve bir-iki sahnenin kendine özgülüğü filmi güzelleştiren öğeler olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Metin Şentürk’ün konuk olarak katıldığı cennet/cehennem sahnesindeki görsel efektler filmi Sihirli Annem dizisinin görsel efektleri dünyasına götürüyor.

Sonuç olarak, bu filmde eğlenecek insanlar çok olacaktır, ki olduğuna da şahit oldum. Ama filmin sundukları, ne izleyeni kahkaha krizine sokacak bir yapı, ne de gişede büyük başarılara ulaşabilecek bir proje olarak tanımlanabilir. Bu haftanın yerli seyirlik alternatiflerinden.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s